Kombi Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gereken 10 Uygulama

Kombi Yakıt tasarrufu.

Kombi Yakıt Tasarrufu

İçin Yapılması Gerekenler.
Doğalgaz faturalarınızın yüksek gelmesinden şikayetçiyseniz kombi kullanırken sunacağımız önerileri mutlaka dikkate alınız. Kombi ile Tasarruf  Yöntemleri aşağıda anlatılmıştır.

Kombi Yakıt Tasarrufu İçin

Kış aylarında kombiyi sürekli kapatıp açmayın.

Kış dönemlerinde havaların soğuması ile kombiler kalorifer sisteminde çalıştırılmaya başlanır. Kısa süreliğine evde olmayacağınız zaman kombinizi kapatmamalısınız. Kombi neden kapatılmamalı? bilgi almak için linki tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz. Kombiniz açık ve kısık bir ayarda kalmalıdır.

Uzun süre evde olmayacağınız zaman kombiyi kapatabilirsiniz. Ancak kısa süreliğine kombiyi kapatmak daire içinde duvarların, tavanın ve tabanın soğumasına neden olur. Kombiyi yeniden açacağınız zaman da kombi bu gibi yerleri ısıtmak için 2 katı kadar enerji ve yakıt sarfiyatı yapar. Bu da sizlere sarfiyat olarak geri döner ve faturalarınıza yansır. Evden ayrılacağınız zaman kombi ayarını kısın, evin ısısı sabit kalır ve bu şekilde tasarrufu yaşarsınız.

Tasarruf için binanıza ve dairenize izolasyon yaptırın.

Binanızda izolasyon yoksa ya da iyi bir izolasyon yapılmamışsa tasarrufu yaşamanız güç bir durumdur. Özellikle de kış dönemlerinde dış ortam sıcaklığının düşmesi ile bina soğuktan etkilenir ve konutları ısıtmak daha güç olur. İyi bir verim sağlamak için kombiyi yüksek ayarda çalıştırılmak gerekir. Bu da faturaların yüksek gelmesine neden olur. İyi bir izolasyon yapılmış binada bulunan dairelerde yaşanan tasarruf oranı ise %50 civarıdır. Faturalarınızı yarı yarıya düşürmek için binanıza ve dairenize izolasyon yaptırmanız gerekir.

Reglaj ayarı yapın ya da yaptırın.

Reglaj ayarı peteklere uygulanan bir uygulamadır. Özellikle de uzakta kalan peteklerin ısınmaması durumundan çoğu kullanıcımız şikayetçidir. Uzakta kalan peteğin de en iyi şekilde ısınması amacı ile reglaj ayarı yapılmalıdır.

Reglaj ayarı şu şekilde yapılır: Kombinize yakın olan petekten en uzak olan peteğe kadar sıralama çıkarılır. Kombiye en yakın peteğin alt kısmındaki vana tamamen kapatılır 1 tur açılır, sonraki petek vanası tamamen kapatılır 2 tur açılır, bu şekilde son peteğe gelene kadar 1’er tur artırılarak petek vanaları açılır. En uzakta kalan peteğe ısı ulaşır ve iyi bir ısıtma sağlanarak tasarruf yaşanır.

  • Kombinize düzenli bakım yaptırın.

 

kombi yakıt tasarrufu
basiskelekombitamiri

Kombi bakımları ülkemizde önemsenmeyen işlemlerdir. Hatta kombisi arıza yapmadan servis çağırma gereği duymayan kullanıcılar da vardır. Kombilerde arıza oluşumunun en temel sebeplerinden biri kombinin bakımsız kalmasıdır. Kombi bakımsız kaldığı sürece alınan sonuç iyi olmaz, kombi daha fazla yakıt tüketimi yapar, kombi kısa sürede kullanım ömrünü tamamlar, parçalar sürekli arızalanır ve arıza çözüm masrafı yükselir.

Doğalgaz faturalarını düşürmek daha uzun yıllar beklenen sonucu elde etmek adına kombi bakımı işlemini ihmal etmeyin. Yılda 1 kez kombinize mutlaka uzman yardımı alarak bakım yaptırın.

 

Kombi yakıt tasarrufu konusunda Başiskele Kombi Servisinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kalorifer filtresinin düzenli temizliğini yapın ya da yaptırın.

Kombi yakıt tasarrufu. Kalorifer dönüş vanası içerisindeki pislik tutucu filtrenin zamanla temizlenmeyerek pislik ile dolması ya da tıkanması sebebi ile peteklerden alacağınız randıman her zaman düşük olur. Peteklerden iyi sonuç almak için kalorifer filtresinin her zaman temiz olması gerekir. Bu da yine kombi bakımına bağlı bir durumdur. Kombi bakımı sırasında filtre temizliği de yapılmaktadır. Uzun süre bakım görmemiş ve filtresi tıkanmış bir kombi beklediğiniz randımanı vermekle kalmaz sizlere doğalgaz tüketiminde sarfiyatı yaşattırır.

Kalorifer filtresini ve kombi temizliğini yılda 1 kez mutlaka yaptırın. Kalorifer filtresi temizliği hakkında detaylı bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. İşlem sonrası faturalarınız emin olabilirsiniz ki daha düşük gelecek ve beklediğiniz sonucu da alabileceksiniz.

Peteklerinizin temizliğini düzenli yaptırın.

Kombi yakıt tasarrufu için Kombi bakımı kadar önemli bir uygulamadır. Peteklerde zamanla ısınıp soğuyan suyu çamurlaşması sebebi ile alınan sonuç her zaman daha düşük olur. Öyle ki kombiyi kalorifer sisteminde yüksek sıcaklık ayarına getirseniz bile petekleriniz çok düşük sıcaklıkta ısıtma yapar.

Bu gibi durumları yaşamamak için yapılması gereken uygulama petek temizliğidir. Peteklerinizin temizliğini 3 yılda bir kez yaptırdığınız zaman alacağınız sonuç verimli olur ve doğalgaz faturalarınız daha düşük gelir. Tasarruf yaşamak için bu işlemi mutlaka ihmal etmeden işin uzmanına yaptırın.

Kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatın.

Kombi yakıt tasarrufu Kombi kullanımında önemli olan kış modundan en az 3 petek kullanımıdır. 3 petek vanası açık olmak koşulu ile kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını kapatarak tasarrufu yaşayabilirsiniz. Yalnız önerimiz petek vanasını kapattığınız odanın kapısının açık kalmamasıdır. Aksi halde buradan yükselen soğuk hava ile diğer odalardan gelen sıcak hava birleştiğinde ortam soğur, kombi yakıt tüketimini artırır. Kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını ve bu odaların kapılarını kapatabilirsiniz.

Peteklerin etrafını veya üstünü kapatmayın.

Kombi yakıt tasarrufu Peteklerin üstü ya da etrafı kapalı olduğunda ısıyı dağıtamaz. Bu da alınan sonucun iyi olmamasına ve yakıt tüketiminin artmasında neden olur. Peteklerin üstünü perdelerinizle kapatmayın, etrafına mobilyalarınızı koymayın. Üstü ve çevresi her zaman açık olsun ki ısı dağılımını tam anlamı ile yapabilsin. Üstü ve etrafı kapalı kalırsa eğer petekler sadece kendini ısıtır, ortamı ısıtmaz. Bu da yakıt tüketiminin artmasına yani sarfiyata neden olur.

Pencerelerinize PVC kaplatın ya da hava gelen kısımlara cam silikon yapın.

Dışarıdan soğuk havayı pencereler içeri getirdiğinde kombi ayarı ne kadar yüksek olursa olsun alınan sonuç her zaman düşük olur. Tabi bu durumda kombi fazladan yakıt tüketimi yapmış olur. Bu durum da faturalarınıza yakıt sarfiyatı olarak yansır. Pencerelerinizden soğuk hava geliyorsa eğer pencerelerinize PVC kaplatabilir ya da soğuk hava gelen kısımlara cam silikon uygulaması yapabilirsiniz. Bu sayede dışarıdan gelecek soğuk havayı engellemiş olursunuz. Eviniz beklediğiniz şekilde ısınır, sarfiyat yerine tasarrufu yaşarsınız. Yakıt tasarrufu size çok fayda sağlar.

Peteklerinizin arkasına ısı yalıtım levhası yerleştirin.

Peteklerinizin arkasına ısıyı daha iyi dağıtması amacı ile ısı yalıtım levhası yerleştirebilirsiniz. Bu sayede peteklerinizden yansıyan sıcak hava direk ortama ulaşmış olur. Ortama ulaşırken de ortam sıcaklığı yüksek olur ve faturalarınız daha düşük gelir. Çünkü kombiyi kısık ayarda kullansanız dahi iyi sonuç elde etmiş olursunuz. Bu malzemeyi yalıtım malzemeleri satan bayilerde bulabilirsiniz. Yakıt tasarrufu size çok fayda sağlar.

Kış aylarında kombiyi gece kapatmayın, ayarını kısın.

Kombi ile sarfiyata neden olan ve hemen her kullanıcı tarafından yapılan hatalardan biridir. Kış aylarında gece yatarken kombiyi kapatmamanız gerekir. Kombiyi kapattığınızda ortam ısısı düşer. Eşyalar, duvar, tavan ve taban da soğur. Sabah kalktığınızda hem buz gibi bir evle karşılaşmış olursunuz hem de kombiyi yeniden açtığınızda evi ısıtmakta güçlük çekersiniz. Bu durum da fazladan yakıt tüketimi demektir.

Kombiyi kapatarak harcanmayan yakıtı, kombiyi açtığınızda 2 katı kadar harcamış olursunuz. Bu yüzden önerimiz kış dönemlerinde gece yatarken kombiyi kapatmamanız, ayarını kısık tutmanızdır. Bu şekilde ortam ısısı düşmez, kombi fazladan yakıt tüketimi yapmaz ve bu durum size tasarruf olarak geri döner.

Sıcak su ayarını musluktan değil kombiden yapın.

Duş sırasında ya da mutfakta sıcak su kullanımı sırasında suyun aşırı ısınması halinde ılışlama hemen her bir tüketici tarafından musluktan yapılır. Yani su aşırı ısındığında soğuk su musluğu da açılarak ya da soğuk su konumuna çevrilerek ılışlama yapılır. Bu yakıt tüketimini düşürmez.

Aksine kombi sizin ayarladığınız sıcak su derecesine göre yakıt tüketimi yapar. Musluktan ayarlama yaparak hiçbir şekilde tasarruf elde edemezsiniz. Bu yüzden su aşırı ısındığında mutlaka kombi üzerindeki sıcak su ayarını kısın. Bu şekilde hem ısı ayarını musluktan ayarlamamış olursunuz hem de kombi daha az yakıt tüketimi yapar ve bu durum tasarruf olarak faturalarınıza yansır. Yakıt tasarrufu size çok fayda sağlar.

Oda termostatı ya da termostatik vana kullanın.

Oda termostatı kombiye takılır, ortam ısısı ayarlanan ısıya geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur ve kombi çalışmadığı süre içerisinde yakıt tüketimi yapmaz. Bu da tasarruf olarak yansır. Termostatik vana ise peteklere takılır. Her peteğe takılabilir. Peteklerin ısısını ayrı ayrı kullandığınız ya da kullanmadığınız odalara göre manuel olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. Her iki üründen birini tasarruf için kullanabilirsiniz. Yalnız oda termostatı ve termostatik vanayı aynı anda kullanamazsınız. İkisinden birini tercih edebilir ve tasarruf amaçlı kullanabilirsiniz.  Yakıt tasarrufu size çok fayda sağlar.